Każda instalacja fotowoltaiczna to instalacja elektryczna, a zatem narażona na różne awarie wynikające np. z zakłóceń pracy sieci. Większość jej elementów jest montowanych na zewnątrz, dlatego należy brać również pod uwagę zagrożenia takie jak uderzenie pioruna czy uszkodzenia mechaniczne np. na skutek wichury lub wandalizmu. Dowiedz się, jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną, by uniknąć problemów i ogromnych strat finansowych!
Zabezpieczenie instalacji fotowoltaicznej – o czym pamiętać?
Instalacje fotowoltaiczne są stworzone z myślą o długotrwałej pracy w trudnych warunkach. Nie trzeba się więc szczególnie obawiać ich zniszczeń czy usterek – pod warunkiem, że podejmie się odpowiednie środki zapobiegawcze. Istnieje kilka sposobów na uniknięcie przepięć, awarii czy uszkodzeń oraz zapewnienie efektywnej pracy paneli fotowoltaicznych przez długie lata. To przede wszystkim:
- właściwy montaż paneli – elementy instalacji PV będą bezpieczne tylko wtedy, jeśli zostaną odpowiednio zamontowane; najlepiej zlecić to zadanie fachowcom;
- odpowiednie oczyszczanie – modułów fotowoltaicznych zazwyczaj nie trzeba czyścić, chyba że zalega na nich śnieg lub np. liście czy duża ilość kurzu i brudu; wszelkie zabiegi tego typu należy przeprowadzać wyłącznie przy użyciu delikatnych narzędzi i specjalnych środków (lub samej wody);
- gwarancja i serwis – wybierając panele, warto zwrócić uwagę na to, jak długo trwa ochrona gwarancyjna i co obejmuje ponadto przy jakichkolwiek problemach. Warto wezwać profesjonalny serwis, zamiast działać na własną rękę;
- zabezpieczenia elektryczne – zapewnią dodatkową ochronę wszędzie tam, gdzie przepływa prąd.
Ograniczniki przepięć
Montaż ograniczników przepięć pomaga ograniczyć ryzyko negatywnych skutków wyładowań atmosferycznych (uderzenia pioruna) lub też zakłóceń w sieci elektroenergetycznej. Montuje się je zarówno jako część instalacji odgromowej, jak i w budynkach niewyposażonych w instalację odgromową. Ograniczniki przepięć niwelują nagłe skoki napięcia, chroniąc wszystkie elementy instalacji fotowoltaicznych (moduły, falownik) i dbając o bezpieczny przepływ prądu. Mocuje się je po stronie DC, a więc prądu stałego, a także po stronie AC, czyli prądu przemiennego (przy falowniku). Najczęściej w celu ochrony paneli i całej instalacji PV montuje się ograniczniki przepięć typu 1+2 (klasa B+C) lub tylko typu 2 (klasa C).
Wyłączniki nadprądowe
Wyłączniki nadprądowe to kolejne bardzo ważne elementy instalacji fotowoltaicznej, które montuje się po stronie DC (prądu stałego) oraz po stronie AC. Są to jednak wyłączniki o różnych parametrach. To rodzaj zabezpieczenia instalacji przed niepożądanymi zdarzeniami wynikającymi np. z awarii, nieprawidłowego montażu jej elementów lub zakłóceń przepływu prądu w sieci.
Po stronie falownika stosuje się wyłączniki nadprądowe typu B w celu ochrony przed potencjalnym zwarciem, wywołanym skokami napięcia w sieci elektroenergetycznej. Przy modułach fotowoltaicznych należy zastosować odpowiednie bezpieczniki, które chronią przed prądami zwarciowymi w układzie prądu stałego. Aby system fotowoltaiczny był całkowicie bezpieczny, konieczny jest ich montaż przy każdym module i ciągu (stringu). W instalacjach trójfazowych montuje się specjalne wyłączniki trójfazowe przeznaczone dla fotowoltaiki. Natomiast w domowej instalacji elektrycznej stosuje się wyłączniki nadmiarowo-prądowe B16, które chronią przed awariami będącymi następstwem przeciążeń i zwarć w obwodach elektrycznych instalacji oraz przed uszkodzeniami podłączonych do instalacji urządzeń elektrycznych.
Bezpieczna instalacja PV
Jeśli instalacja PV ma działać bezawaryjnie przez długi czas i efektywnie wytwarzać prąd, musi być odpowiednio dobrana, zamontowana i zabezpieczona. W tej kwestii najlepiej zdać się na ekspertów. Jeśli szukasz fachowego doradcy, a także najlepszych komponentów na rynku, zwróć się do firmy MUNO. Jej przedstawiciele pomogą Ci nie tylko wybrać, ale również właściwie zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną.