Czosnki ozdobne to świetna ozdoba zarówno do ogrodów jak i do przestrzeni publicznej. Przyciągają uwagę wyjątkowymi, kulistymi kwiatostanami. W jaki sposób możesz wyhodować takie rośliny w swoim ogrodzie? Oto przepis na udaną uprawę!
Jak wyglądają czosnki ozdobne?
Czosnki ozdobne występują w naturalnych warunkach w wielu regionach na całym świecie, co ułatwia znalezienie także mrozoodpornych odmian. Ich efektowny wygląd to przede wszystkim zasługa barwnych kwiatostanów, które stanowią zwieńczenie wysokich łodyg. Z uwagi na wyjątkowe walory ozdobne czosnki allium świetnie prezentują się także solo. Najczęściej spotykane odmiany mają fioletowe kwiaty. Rurkowaty pęd okalają przy tym pojedyncze, podłużne liście.
Kiedy sadzimy czosnki?
Optymalny okres, w którym powinno się przystąpić do sadzenia czosnków allium to przełom września i października. Kluczowe jest to, aby cebule miały czas na ukorzenienie się przed nadejściem pierwszych przymrozków. Jeśli chodzi o czosnki ozime – w ich przypadku sadzeniem zajmujemy się między marcem a kwietniem.
Gdzie sadzić czosnki?
Czosnki ozdobne najlepiej umieścić w przepuszczalnym podłożu. Dobrą opcją będzie stanowisko piaszczysto-gliniaste. Te rośliny świetnie odnajdują się w dobrze nasłonecznionym miejscu. W przypadku zacienionych stanowisk można spodziewać się mniej efektownego kwitnienia.
Jak sadzić? Cebulki czosnków ozdobnych
Podczas sadzenia zaleca się zwrócenie uwagi na głębokość lokowania cebulek czosnków w podłożu – ogólna zasada głosi, że powinno się umieszczać cebule na głębokości, która będzie odpowiadała dwukrotności jej średnicy.
Cebulki czosnków ozdobnych powinno się przesadzać co około 3-4 lata, aby uniknąć ich zagęszczania się. Im większe cebulki – tym większe odstępy – to właśnie nadrzędna zasada dotycząca czosnków ozdobnych.
Optymalne podłoże to takie piaszczysto-gliniaste. Czosnki powinno umieszczać się w dobrze nasłonecznionych miejscach, aby uzyskać efektowne kwitnienie.
Warto przy tym sadzić dorodne i zdrowe cebulki, co da gwarancję wzrostu i zaprocentuje pięknymi czosnkami w ogrodzie. Pod adresem https://cebule-kwiatowe.pl/allium-czosnek/ oferowane są cebulki czosnków ozdobnych w wieli odmianach gatunkowych i kolorystycznych.
Jak pielęgnować czosnki ozdobne?
Aby w pełni cieszyć się bujnym kwitnieniem czosnków allium trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu oraz wspomaganiu roślin wieloskładnikowym nawozem. Co prawda wyższe odmiany czosnków potrzebują nieco więcej troski, jednak w dalszej perspektywie odwdzięczą się naprawdę satysfakcjonującymi rezultatami podczas kwitnienia.
Kiedy zaobserwujemy, że kuliste kwiatostany zaczęły usychać – wówczas trzeba je usunąć, np. poprzez ścięcie obejmujące także łodygi. Po ususzeniu będą świetnie prezentować się np. w wazonie jako ozdobna kompozycja w domowym zaciszu. W ten sposób nie tylko przedłużysz cykl życia tych roślin, ale również zapewnisz sobie efektowną ozdobę w swojej przestrzeni! Przed nadejściem zimy warto przykryć ziemię warstwą ściółki.
Jakie odmiany czosnków warto posadzić? Sprawdź Allium Giganteum!
Teraz, kiedy wiesz już, w jaki sposób dbać o czosnki – przedstawiamy kilka popularnych odmian, które warto mieć w swoim ogrodzie. Początek tego zestawienia otwiera czosnek olbrzymi – nazwa nie jest tutaj przypadkowa – łodygi mogą osiągnąć nawet 1,5 m wysokości! W połączeniu z kwiatostanem o średnicy kilkunastu centymetrów uzyskujemy naprawdę imponujący efekt. Ta odmiana wyróżnia się intensywnym kolorem w czasie kwitnienia – będzie prezentować się świetnie zarówno solo jak i w skupiskach.
Czosnek Gladiator – kolejna propozycja dla entuzjastów dużych odmian
Tak jak poprzednia odmiana Gladiator zwraca uwagę intensywnie fioletowymi kulami podczas kwitnienia – w tym przypadku średnica może osiągnąć nawet około 30 cm! Kolejnym atutem tej propozycji jest także to, że w trakcie kwitnienia kwiatostany utrzymują się nawet kilka tygodni, co przekłada się na podniesienie walorów wizualnych ogródkowej kompozycji.
Czosnek Shearocephalon
Tutaj mamy już do czynienia ze zdecydowanie drobniejszą odmianą – kwiatostan może osiągnąć w tym przypadku zaledwie kilka centymetrów średnicy. Z tego powodu najlepiej prezentuje się w grupach, będzie wtedy tworzyć ciekawe zestawienia kolorystyczne. Wynika to z faktu, że na początku kwitnienia czosnek Główkowaty Shearocephalon ma zieloną barwę. Wraz z osiąganiem kolejnych faz kwitnienia główki zaczynają nabierać fioletowo-różowej poświaty.
Czosnek Oreophilum
Czosnek Ostrowskiego to kolejna propozycja dla entuzjastów niższych odmian. Dzięki temu można włączyć karłowate czosnki ozdobne do kompozycji uświetnianych także przez inne rośliny. Drobne różowe kwiaty emitują przyjemny zapach i świetnie sprawdzą się także w ciętej postaci, jako ozdoba w wazonie.
Miodowa lilia
Ta roślina występuje także pod nazwą Czosnku sztyletowego. Oryginalnie pochodzi z okolic Morza Śródziemnego. Polski odpowiednik wynika z intensywnej woni, która przyciąga pszczoły. Oryginalność tej odmiany wyraża się nie tylko w słodkim zapachu, ale także oryginalnym wyglądzie. Kwiatostany są uformowane z dwubarwnych, biało-różowych płatków. Delikatność idzie tu w parze z wysokimi łodygami, które mogą urosnąć do metra wysokości. Dzięki temu roślina będzie świetnie prezentować się także samodzielnie.
Czosnki ozdobne to zdecydowanie ten przykład roślin, obok których nie sposób przejść obojętnie. Dotyczy to przede wszystkim tych okazałych odmian, które będą dobrze wyglądać także solo. Mnogość dostępnych odmian sprawia, że każdy z pewnością będzie w stanie znaleźć dla siebie właściwą odmianę!