Wiele mówi się o jakości gazu, a zaskakująco mało o tym, jak wiele zależy od wiarygodności dostawcy. W instalacjach domowych, gdzie zbiorniki napełnia się rzadko, ale za to za grube pieniądze, może to mieć kardynalne znaczenie!
Czy jakość gazu wszędzie jest taka sama?
Dostawcy gazu muszą zapewniać dostęp do paliwa spełniającego określone normy i tutaj, nawet jeśli występują jakieś różnice, to są one czysto symboliczne. Oczywiście inne właściwości ma czysty propan, a inne propan-butan, ale w ramach obu tych klas dostawcy sprzedają praktycznie identyczne paliwo. Czy to jednak oznacza, że w takim razie dostawcy gazu różnią się tylko cenami i na nic więcej nie trzeba już zwracać uwagi? W żadnym razie!
Czym różnią się od siebie dostawcy gazu i na co zwrócić uwagę w wyborze?
Bardzo ważne jest, z jak dużą firmą podejmujesz współpracę. Najwięksi dostawcy sami napełniają swoje butle, zajmują się transportem, badaniami jakościowymi, dystrybucją do klientów, często mają też własną infrastrukturę do przetwarzania gazu. Małe firmy to przeważnie tylko pośrednicy, którzy odbierają gaz i dostarczają go do klientów. Wybierając większego dostawcę – zwłaszcza w niepewnych czasach – możesz liczyć na nieco większą stabilność cen i terminowe dostawy.
A skoro już o tym mowa: dostawcy gazu muszą być przede wszystkim godni zaufania. Jeśli domowa instalacja grzewcza pracuje z małym zbiornikiem 2700 m, to nie można sobie pozwolić na opóźnienie wynoszące choćby tydzień, a w przypadku niektórych dostawców tydzień to w zasadzie norma. Terminowe dostawy ustalonej ilości gazu to absolutna podstawa i żadna promocja nie jest w stanie przykryć niedociągnięć w tym zakresie.
Jak ważne są ceny? Oczywiście są istotne, ale znów – większy dostawca, który na przykład jest bezpośrednim importerem i ma własny terminal przeładunkowy, działa być może na wyższej marży, ale tym samym jest w stanie zabezpieczyć odbiorców przed wzrostem cen, kiedy mniejsi dostawcy, często pośrednicy któregoś już rzędu, nie będą mieli takich możliwości, a i tak będą startowali z wyższego poziomu cenowego.
Wybierając większego dostawcę, można też liczyć na lepszą obsługę – butle będą regularnie sprawdzane, pewnie też taka firma będzie mieć własne ekipy techniczne, więc przy okazji w ofercie będzie też na przykład inspekcja zbiorników do gazu. Czasem takie powiązanie usług jest po prostu najwygodniejsze, a jeśli dodać do tego fakt, że stała kontrola jakości przekłada się po prostu na bezpieczeństwo, to ceny schodzą w ogóle na dalszy plan.
Warto postawić na dostawców gazu działających w większej skali, przede wszystkim na takich, którzy realizują swoje zobowiązania, a nie operują jedynie promocjami. Pamiętaj – marketing nie grzeje.