Folie paroizolacyjne chronią ściany przed wnikaniem w nie wilgoci. Do ich poprawnego zamontowania przydatne są taśmy paroizolacyjne jednostronne.
Paroizolacja – dlaczego warto?
Wyobraźmy sobie łazienkę. Ciepło, dużo wody, po wyjściu spod prysznica kłęby pary. Albo kuchnia – codziennie gotujące się potrawy, zupy. Być może od razu nie zobaczymy negatywnych konsekwencji, ale stopniowo mieszkanie może niszczeć. Dlaczego? Para wodna, o którą we wnętrzu mieszkania nietrudno łatwo się roznosi i wnika w różne powierzchnie. Niestety często tam zostaje, przez co jesteśmy narażeni na straty. W tym wypadku nie tylko materialne
(niszczenie ścian i znajdujących się na nich materiałów izolacyjnych). Wilgoć i ciepło (w mieszkaniach przez cały rok utrzymuje się w miarę stała temperatura) to idealne środowisko do rozwoju pleśni i grzybów. Nie trzeba chyba tłumaczyć, jak w dłuższej perspektywie wpływa to na nasze zdrowie. Przed tym właśnie chroni nas paroizolacja.
Paroizolacja – zasada działania
Istotą paroizolacji jest położenie w warstwie izolującej ciepło materiału, który nie pozwoli przeniknąć przez nią parze wodnej. Do nich zaliczamy m.in. różne typy folii paroizolacyjnej (na przykład folie paroizolacyjne poliuretanowe). Jest to bardzo cienki materiał o wysokiej gramaturze. Jeśli jest on odpowiedniej jakości, potrafi być całkiem wytrzymały na ewentualne uszkodzenia.
Do poprawnego zamontowania paroizolacji potrzeba jednak wielu akcesoriów. Taśmy jednostronne do paroizolacji są częścią całego systemu.
Jednostronne taśmy – dla poprawnego działania systemu paroizolacji
Jak wspomnieliśmy wyżej, taśmy jednostronne do paroizolacji są nieodłączną częścią większego systemu związanego z wewnętrznym ociepleniem domów. Dlaczego tak jest? Rolki folii paroizolacyjnej mają swoją ograniczoną szerokość. Gdyby nie jednostronne taśmy paroizolacyjne, para wodna mogłaby wchodzić w szczeliny między materiałem. Powodowałoby to kumulowanie się wilgoci w jednym miejscu. Prawdopodobieństwo zagrzybienia by rosło.
Jak używać taśm paraizolacyjnych?
Taśmy jednostronne łączą ze sobą brzegi materiału paroizolacyjnego. Mają one także te same cechy co folia paroizolacyjna – między innymi odporność na ogień. Taśmy trzeba umieszczać na zakładkach. Najlepiej się sprawdzą w tym miejscu. Pomogą również w klejeniu ewentualnych, niewielkich rozdarć folii.
Z kolei, jeśli chcemy łączyć folię paroizolacyjną z większą powierzchnią, której struktura jest nieregularna, postawmy na taśmy butylowe. Warto je zabezpieczyć wtedy mocnymi listwami.